Ako na bolesti chrbta? Kedy je už potrebné vyhľadať odborníka/fyzioterapeuta

Trápia vás bolesti chrbta? Robia vám problémy kríže a často sa vám stáva, že sa ráno neviete dostať z postele? Niekedy tak, ako bolesť príde, tak aj odíde. No ak sa vám to stáva častejšie, môže to byť varovný signál.

Ako sa zbaviť bolesti chrbta a v akých prípadoch je vhodné vyhľadať už radšej rovno lekára? Nielen o tom píšeme v tomto článku.

 

Príčiny bolestí chrbta

Bolesti chrbta patria k veľmi nepríjemným typom bolesti. Prídu nečakane a väčšinou práve v nie veľmi vhodnej situácii. Život nám dokážu pekne znepríjemniť, pričom sami nevieme, ako sa ich zbaviť. Príčiny bolestí chrbta pritom môžu byť rôzne.

Rizikové faktory

Najčastejšie ide o akútnu bolesť chrbta, napríklad krížov, ktorá býva spôsobená nesprávnym preťažením či nedostatkom pohybovej aktivity. Takisto nadmerné zaťažovanie jednej strany, napríklad pri športe alebo v práci, má neblahé účinky na náš chrbát.

Dlhodobé preťažovanie vedie k poruchám pohybového aparátu, pričom môže dochádzať k rôznym degeneratívnym zmenám na kĺboch či platničkách. Následne vzniká tlak, ktorý vám postupne spôsobuje nielen bolesti, ale aj tŕpnutie.

Medzi rizikové faktory patria nielen telesná kondícia či zamestnanie, ale aj vek, genetika, tehotenstvo či prípadná nadváha.

 

Ako na bolesť chrbta

Ak vás trápia bolesti chrbta, vyskúšajte niektoré z terapeutických cvičení. Vyžadujú si síce aktívny prístup, no viete sa vďaka nim zbaviť nepríjemných bolestí a postupne sa uzdraviť. Sú nimi napríklad joga, pilates, SM systém či ďalšie rôzne cvičenia na chrbát.

Na internete nájdete aj množstvo videí s cvičeniami, vďaka ktorým si uľavíte od bolesti a postupne si spevníte chrbtové svalstvo tak, aby ste bolestiam predchádzali a vyhli ste sa návšteve pána “ v zdravotníckom oblečení “.

 

Kedy vyhľadať odborníka

Sú prípady, v ktorých je lepšie vyhľadať rovno odbornú pomoc a nečakať, že bolesť odíde sama. Väčšinou ľudia navštevujú lekárov v prípadoch, kedy dôjde k úrazu. No ak vám bolesť pretrváva dlhodobo, takisto je vhodné začať to riešiť.

S čím vám pomôže fyzioterapeut

Ak vás seklo v krížoch, prípadne máte dlhodobé bolesti chrbta, je vhodné zájsť k ortopédovi. Podľa toho, čo zistí, vás môže poslať napríklad na rehabilitácie. Obrátiť sa môžete aj priamo na fyzioterapeuta, ktorý rieši problémy s pohybom a sám posúdi, či vám vie pomôcť, alebo potrebujete lekára.

Najvhodnejšie je, ak spolu úzko spolupracujú. Dobrý fyzioterapeut dokáže zistiť príčinu vašich bolestí a postupne sa ich aj zbaviť. Takisto vám pomocou techník uľaví od bolesti. Vďaka rehabilitačným cvičeniam vás naučí ovládať svoje telo tak, aby ste správne zapájali všetky jeho časti a vyhli sa ďalším bolestiam.

 

Kedy vyhľadať fyzioterapeuta

Ak trpíte bolesťami krížov, krčnej chrbtice, chrbta či máte akékoľvek problémy s pohybovým aparátom, najlepšie je vyhľadať odborníka, ktorý vám stanoví diagnózu a určí ďalší postup. Ak máte chronický problém, prípadne sa vám určité bolesti opakujú a chcete sa im vyhnúť, navštívte fyzioterapeuta.

Takisto v prípade obezity či nesprávneho držania tela vám vie fyzioterapeut pomôcť naučiť sa správnemu pohybu. Vďaka tomu sa vyhnete bolesti v oblasti krížov, problémom s platničkami a ďalším rôznym nepríjemným bolestiam.

Vhodný aj pri športe

Aj pri športe sa môže stať, že športovci nezaťažujú svoj svalový systém správne. Takisto sa môže pritrafiť nejaké to zranenie ako natiahnutie svalu či preťaženie kĺbov. Aj v týchto prípadoch vám vie fyzioterapeut pomôcť správne si nastaviť záťaž a zvoliť pre vás vhodný cvičebný plán.

 

Žite aktívne

Vedeli ste, že až 80 % populácie máva problémy s chrbtom? Najčastejšie za to môže náš sedavý spôsob života. Aj preto bude najlepšie, ak sa naučíte žiť aktívnejšie a doprajete si viac pohybu ako doteraz. Uvidíte, že sa vám odvďačí nielen chrbát, ale aj kĺby či dokonca psychika.

 

Článok sme publikovali v spolupráci s medical-uniforms.sk.