Ak chcete schudnúť, vyskúšajte HIIT

Skratka HIIT neznamená nič menšie ako High Intensity Interval Training. Ide teda o tréningy vysokej intenzity. Sú zábavné, prispôsobiteľné (takmer komukoľvek) a dodajú kopu energie. Okrem toho pomôžu schudnúť, vybudovať svalstvo a posilniť kondíciu. Stačí sa odhodlať.

HIIT umožňuje kombinovať rôzne formy kardio a silového tréningu, ktorý povedie k vybudovaniu dlhotrvajúci cvičebný rutiny, ktorá nezaberie čas ani peniaze. Zato s vašou postavou dokáže divy. Skvelé navyše je, že si ho môžete prispôsobiť podľa seba a svojich možností. Ako časovo, tak náročnosťou. Preto je HIIT mimoriadne vhodný aj pre nováčikov.

Priemernému cvičencovi stačia týždenne 2 až 4 HIIT tréningy v závislosti na tom, ako často chodí do posilňovne.

Začnite postupne a nenásilne, aby ste si cvičenie neznechutili skôr, než sa do neho skutočne pustíte. Ideálnym prostriedkom je k tomu Tabata, čo je HIIT, len s kratšími intervalmi. Kým klasický HIIT je typický intervalom 50 sekúnd cvičenia a 10 sekúnd odpočinku, u Tabata je tento pomer 20:10. Teda menej cvičenie, rovnako odpočinku.

Aj keď s HIIT ešte len začínate, môžete pracovať s vlastnou mierou vnímanej námahy, čo znamená, že to, čo zvládnete, budete vykonávať na úrovni intenzity, ktorá je pre vás prijateľná. A tá sa bude pri pravidelnom cvičení postupne zvyšovať. Pre budovanie vytrvalosti je ideálnych 15 až 20 minút HIIT tréningu.

V honbe za rýchlymi výsledky by ste ale nemali ponáhľať a dávať si HIIT každý deň. Priemernému cvičencovi stačia týždenne 2 až 4 HIIT tréningy v závislosti na tom, ako často chodí do posilňovne. Odporúča tiež nezameriavať sa pri tréningu len na HIIT, ale kombinovať ho s ďalším kardio a silovým cvičením, a predovšetkým nezabúdať na preťahovanie sa medzi pauzami pri HIIT tréningu.

PRIDAJTE ZÁŤAŽ

Hoci je HIIT primárne určený pre cvičenie s váhou vlastného tela, môžete využiť rozličné závažia a pomôcky, aby ste si ho sťažili. Môžete napríklad aj šprintovať na bežeckom páse. Čo je verným dôkazom toho, že HIIT tréningy sú skutočne jedinečne prispôsobiteľné každému podľa jeho priorít a preferencií. Obdobie aktivity a odpočinku známe ako intervaly tak môžete praktizovať aj na eliptickom či cyklistickom trenažéru, vziať si k ruke činky, overball, theraband, alebo kombinovať silový a kardio tréning.

V intervaloch telo zvyšuje rýchlosť metabolizmu tým, že neustále zvyšuje a znižuje srdcovú frekvenciu.

Ak si neviete rady, poraďte sa s nejakým certifikovaným trénerom, ktorý vám povie, čo a ako, a pomôže nastaviť tréning priamo na vaše telo. Tréner zohľadní aj prípadné obmedzenia týkajúce sa určitých zranenia alebo iného stavu, ako napríklad problémy so srdcom – v takom prípade by ste sa ale pred začatím HIIT mali poradiť priamo so svojím lekárom a spýtať sa, či je pre vás taký druh cvičenia vhodný.

HIIT je populárny vďaka tomu, že sa počas neho darí spáliť veľa kalórií vo veľmi krátkom čase. V intervaloch telo zvyšuje rýchlosť metabolizmu tým, že neustále zvyšuje a znižuje srdcovú frekvenciu.

Keď už máte pocit, že vypustíte dušu a nemôžete ďalej, príde interval odpočinku, kde zoberiete sily pre ďalší výkon. S každým ďalším zvládnutím náročného intervalu sa zvyšuje vaše odolnosť, schopnosť a posúvate sa ďalej a ďalej. Časom zistíte, že toho zvládnete oveľa viac než na začiatku.

NENECHAJTE sa zo začiatku znechutiť

Aby vás chuť do cvičenia neprešla tak rýchlo, ako sa vás chytila, hlavne by ste podľa Gaulkeové nemali prepáliť začiatok. „Navrhujem, aby ste začínali pomaly a záťaž pridávali postupne,“ radí trénerka. „Ak môžete pracovať s trénerom, je to ešte lepšie. Ten vás jednak namotivuje, jednak postráži, aby ste všetky cviky vykonávali správne. A v prípade potreby môže tréning vždy upraviť. „